#

Logo
Více než 55 receptů    

Na co máte chuť?

Vyberte si zde


Reklama:


Káva

Vytisknout

Jako osvěžující nápoj se káva pila už před 1000 lety a zachovalo se o ní mnoho legend. Jedna za nich vypráví o lékaři Omarovi, který v době svého vyhnanství v Arábii připisoval kávě neobyčejně povzbuzující účinky a nazval ji nápojem magických vlastností. Proto léčil vývarem z kávy své nemoci. Zprávy o blahodárném účinku kávy se rychle šířily, a díky tomu se Omar nejen dostal z vyhnanství, ale na jeho počest postavili dokonce i klášter a vyhlásili ho za svatého. Podobných legend je mnoho. Dohady existují i kolem samotného názvu káva. Obvykle se jeho původ dává do souvislosti s obasltí zvanou Kaffa v Arábii.

Káva byla od svého objevu oblíbeným nápojem, i když měla i své odpůrce. Například katoličtí kněží tvrdili, že káva je „satanovou léčbou křesťanských duší“. Turečtí imámové zase prohlašovali, že pití kávy zdržuje věřící od návštěvy mešit. Přesto se však pití kávy a pěstování kávovníku rychle rozšířilo do celého světa. Koncem 15. a začátkem 16. století se káva pila v celé Sýrii, potom v Egyptě a v Evropě.

Původní vlastí kávy byla Arábie. Dnes se kávovník pěstuje všude, kde jsou k tomu vhodné klimatické podmínky. Jeho pěstování je dost nákladné a ve světě se rodí více jak 100 druhů kávy. První plody se sbírají až za 4 – 5 let a z jedné rostliny se za rok nasbírá jen asi 2 – 2,5 kg kávy, z nichž se pražením získává zhruba 500 g zrnek kávy.

Říká se, že všeho moc škodí. Totéž platí i o kávě. Původcem jejích magických účinků je kofein, který zdravému lidskému organismu v malých dávkách nemůže škodit. Jeden šálek kávy obsahuje jen asi 1/10 g kofeinu. Účinky kofeinu jsou však individuální. Někdo cítí po vypití kávy osvěžení, jiný zase necítí nic a někteří lidé naopak cítí nepříjemné bušení srdce a trpí nespavostí.


Diskuze


Tento magazín nemá žádný komentář!Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé!


Reklama


Reklama

Copyright © 2012, Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama

Foto:

Image: Free image courtesy of FreeDigitalPhotos.net
Image: www.sxc.hu/